Web Designer

Wojsko Polskie - forum wojskowe

Kobieta - Szeregowy Zawodowy

Kobiety w wojsku - wymagania, szanse, możliwości

Re: Kobieta - Szeregowy Zawodowy

Postprzez Aguś czwartek, 29 stycznia 2009, 17:20

Proszę bardzo - wszystko jest w necie, ale trzeba sobie poszukać (a nie jest trudno znaleźć) zamiast walić na forum...

Praca w wojsku - etap I:

WOLNE STANOWISKO. Aby znaleźć wolny etat należy stawić się do macierzystej Wojskowej Komendy Uzupełnień, która dysponuje listą wolnych stanowisk w jednostkach wojskowych. Osoba odpowiedzialna za rekrutację przedstawi zainteresowanemu pracą w wojsku przepisy normujące przebieg służby wojskowej, a także skieruje do konkretnej jednostki wojskowej w celu odbycia rozmowy kwalifikacyjnej i egzaminu z wychowania fizycznego

Praca w wojsku - etap II:

ROZMOWA KWALIFIKACYJNA. Weryfikacja kandydata odbywa się w jednostce wojskowej, posiadającej wolne stanowisko, w trakcie której bierze się pod uwagę:

- stosunek do służby wojskowej – uregulowany w pełnym wymiarze.

- stopień wojskowy – warunkiem jest posiadanie stopnia szeregowy lub starszy szeregowy, po służbie zasadniczej (lub nadterminowej). Stopień kaprala i wyżej eliminują kandydata do korpusu starszych szeregowych zawodowych.

- wiek kandydata – ustawowo nie ma górnej granicy wieku, która eliminowałaby kandydata, ale od osób starszych może być wymagana dokumentacja pracownicza tj. posiadane świadectwa pracy, opinie itp.

- wykształcenie – warunkiem jest ukończenie co najmniej gimnazjum

- karalność – niekarany,

- posiadane kwalifikacje – w zależności od wymagań na stanowisku (np: prawo jazdy w wypadku stanowiska kierowcy…itp.)

Praca w wojsku - etap III:

EGZAMIN Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO. Odbywa się w jednostce wojskowej. Ocena z egzaminu sprawności fizycznej to średnia z czterech konkurencji:

- marszobieg na 3000m,

- skłony tułowia,

- podciąganie na drążku,

- bieg wahadłowy 10x10.

Ocena z poszczególnych konkurencji regulowana jest normami czasowymi lub ilościowymi. W zależności od wieku kandydata normy są mniejsze. Warunkiem uzyskania oceny pozytywnej z egzaminu sprawności fizycznej jest uzyskanie co najmniej 75 procent ocen pozytywnych w poszczególnych konkurencji. Normy egzaminu z wychowania fizycznego znajdują się w dziale „Pliki do pobrania”.

Praca w wojsku - etap IV:

KOMPLETOWANIE DOKUMENTÓW KANDYDATA W WKU. Wojskowa Komenda Uzupełnień powiadamia kandydata o otrzymaniu dokumentów kwalifikacyjnych z jednostki wojskowej. Obowiązkiem kandydata jest dostarczenie wniosku o powołanie do zawodowej służby wojskowej w korpusie szeregowych zawodowych. Załącznikami do wniosku, adresowanego do Dowódcy Jednostki Wojskowej, są:

- życiorys,

- odpis skrócony aktu urodzenia,

- odpis skrócony aktu urodzenia dziecka,

- odpis aktu małżeństwa,

- odpis lub kopię uwierzytelnioną dokumentu stwierdzającego uzyskanie wymaganego wykształcenia,

- odpis lub kopię uwierzytelnioną świadectwa pracy,

- informację o osobie z Krajowego Rejestru Karnego,

- dowód osobisty plus kopia,

- prawo jazdy plus kopia,

- inne dokumenty poświadczające kwalifikacje zawodowe na przyszłym stanowisku.

Wojskowy Komendant Uzupełnień do wymienionych dokumentów dołącza opinię o kandydacie sporządzoną na podstawie dokumentów zgromadzonych w WKU.

Praca w wojsku - etap V:

BADANIA LEKARSKIE. WKU wzywa kandydata w celu skierowania na badania lekarskie do Terenowej Wojskowej Komisji Lekarskiej. W TWKL kandydat otrzymuje kartę obiegową z badaniami do wykonania. Na podstawie opinii lekarskich na karcie obiegowej, TWKL sporządza dwa egzemplarze orzeczenia lekarskiego. Pierwszy egzemplarz jest wysyłany do kandydata, drugi do WKU. Procedura trwa około 2 tygodnie.

Uwaga Od negatywnego orzeczenia lekarskiego w terminie do 14 dni od dnia otrzymania, przysługuje prawo odwołania, a co za tym idzie możliwość powtórzenia badań, które dały wynik negatywny.

Praca w wojsku - etap VI:

PRZESŁANIE KOMPLETU DOKUMENTÓW KANDYDATA DO DOWÓDCY JEDNOSTKI WOJSKOWEJ. W celu powołania do zawodowej służby wojskowej - realizuje WKU.

Praca w wojsku - etap VII:

POWOŁANIE DO KORPUSU SZEREGOWYCH ZAWODOWYCH. Powołanie do zawodowej służby wojskowej następuje rozkazem personalnym dowódcy jednostki.

Praca w wojsku - etap VIII:

PODPISANIE KONTRAKTU. Dowódca jednostki podpisuje z kandydatem kontrakt, w którym określa datę rozpoczęcia służby.

Praca w wojsku - etap IX:

STAWIENNICTWO W JEDNOSTCE WOJSKOWEJ. Na podstawie kopii kontraktu WKU wystawia kartę powołania, z którą kandydat stawia się w jednostce wojskowej, gdzie zaczyna służbę.

A Ty, Magdo, po prostu idź do jednostki, w której chciałabyś pracować na "casting" albo do WKU, do którego podlegasz.
Aguś

Postprzez Aguś czwartek, 29 stycznia 2009, 17:32

ja napisał(a):Dla tych nowych co reklamy zrobiły im burze mózgu !!!
Panowie (panie) chciałem poinformować o tym, że jest już w sejmie projekt ustawy gdzie jasno jest powiedziane że będąc żołnierzem na kontrakcie nie można służyć dłużej jak 12 lat. Przypominam, że prawa emerytalne uzyskuje się mając minimum 15 lat służby. Również Wojsko nie opłaca składek do ZUS. Mieszkania może i są - ale na pewno nie w miastach. Natomiast w miastach proponują mieszkanie funkcyjne, które należy zdać po służbie (12 lat) . Resztę dopowiedzcie sobie sami.
Pozdrawiam!

Mój mąż jest zawodowym - jest ubezpieczony (a propos ZUS), z mieszkaniami też nie ma kompletnie żadnego problemu - dają każdemu, któ wyrazi chęć i napisze stosowny wniosek. Jeśli chodzi o kontrakty, to projekt ustawy to nie ustawa, która weszła w życie, kontrakty i wiek emerytalny - 15 lat i tyle. Nie wiem "ja" skąd masz takie informacje, ale chyba nie są do końca prawdziwe...
Aguś

Postprzez Gość czwartek, 29 stycznia 2009, 17:36

Aguś napisał(a):
ja napisał(a):Dla tych nowych co reklamy zrobiły im burze mózgu !!!
Panowie (panie) chciałem poinformować o tym, że jest już w sejmie projekt ustawy gdzie jasno jest powiedziane że będąc żołnierzem na kontrakcie nie można służyć dłużej jak 12 lat. Przypominam, że prawa emerytalne uzyskuje się mając minimum 15 lat służby. Również Wojsko nie opłaca składek do ZUS. Mieszkania może i są - ale na pewno nie w miastach. Natomiast w miastach proponują mieszkanie funkcyjne, które należy zdać po służbie (12 lat) . Resztę dopowiedzcie sobie sami.
Pozdrawiam!

Mój mąż jest zawodowym - jest ubezpieczony (a propos ZUS), z mieszkaniami też nie ma kompletnie żadnego problemu - dają każdemu, któ wyrazi chęć i napisze stosowny wniosek. Jeśli chodzi o kontrakty, to projekt ustawy to nie ustawa, która weszła w życie, kontrakty i wiek emerytalny - 15 lat i tyle. Nie wiem "ja" skąd masz takie informacje, ale chyba nie są do końca prawdziwe...

a mieszkania od wojska to ZAWSZE są mieszkania służbowe i ZAWSZE trzeba je zdać po zakończonej służbie :)
Gość

Postprzez katarzyna piątek, 30 stycznia 2009, 14:15

Mam pytanie. Chciałabym zostać żołnierzem. Posiadam wykształcenie średnie z maturą. W wku uzyskałam informacje ze moge zostać żołnierzem ale musze dostać sie do szkoły wojskowej podoficerskiej która trwa średnio ok 11 miesięcy.rekrutacja trwa do 31 marca przyjęcia zaczynają sie od września-jest jeden duży problem we wrześniu biorę ślub co koliduje z moimi planami wiec mam pyt.?
1.czy moge probowac zostac zwykłym szeregowym czy wówczas rekrutacja trwa krócej?
2. czy jeśli zdecyduje sie na tą szkołe czy dostane przepustkę urlop na taka okoliczność?
proszę o pilną odpowiedz
katarzyna

Postprzez Mess sobota, 31 stycznia 2009, 15:00

Witam! Chciała bym bardzo podjąć służbę wojskową. W tym roku zdaję maturę. Na większości akademii rekrutacja trwa do końca marca i wymagane jest świadectwo dojrzałości. Większość z was poleca udanie się do WKU. Czy bez ukończenia akademii również istnieją jakieś szanse dostania się do wojska?
Mess

Postprzez adammag13 niedziela, 1 lutego 2009, 09:16

Witam mam pytanie.Chciałbym sie dostać do wojska na zawodowego ale byłem kiedyś skarany za fałszywą legitymację dostałem za to 3 miesiące w zawieszeniu na 2 lata i 100 zł grzywny w sumie z tą karą minelo juz 4,5 roku.Czy mam jakieś szanse żeby sie dostać ,po jakim czsie moge wyczyscić papiery,gdzie mam sie udać aby dokładnie wszystkiego dowiedzieć . Pomcy -dziekuje
adammag13

Postprzez agnieszka wtorek, 3 lutego 2009, 12:28

Witam! Ja chcę złożyć dokumenty do szkoły podoficerskiej (mam maturę i już skompletowałam wszystkie dokumenty łącznie z wnioskiem z KRK). Moje pytanie jest takie: jak uważacie, które kierunki są najbardziej odpowiednie dla kobiety? Zastanawiam się nad ogólnologistycznym w Poznaniu lub dowódcy brygady transportowej w Toruniu. Czy może mi ktoś doradzić? To bardzo ważne. Chciałabym wiedzieć jak wyglądają te kierunki? Czy może są inne, w których kobieta się będzie dobrze czuła (pomińmy już fakt różnych gustów i charakterów). U mnie na pewno odpowiadają kierunki konkretnie mechaniczne oraz muzyk orkiestry ;)) pozdrawiam i czekam na odpowiedź!
agnieszka

Postprzez agnieszka wtorek, 3 lutego 2009, 12:46

miałam na myśli, że NIE ODPOWIADAJĄ, przepraszam za pomyłkę :)
agnieszka

Postprzez kajeczka wtorek, 3 lutego 2009, 18:23

[quote="Aguś"]Proszę bardzo - wszystko jest w necie, ale trzeba sobie poszukać (a nie jest trudno znaleźć) zamiast walić na forum...

Do tego jest forum by muc zapytać i do wiedziec sie o różnych wiadomosciach na tema kobiet wojskach
kajeczka
Starszy kapral
Starszy kapral

Postprzez Dori wtorek, 3 lutego 2009, 18:50

Witam
Chciałabym zostać żołnierzem zawodowym, posiadam wykształcenie
policealne medyczne - kierunek opiekun, oraz stopień kaprala który
uzyskałam po odbyciu szkolenia dwutygodniowego w Łodzi. Czy mam jakiekolwiek szanse?
byłam w jednostkach najbliżej miejsca zamieszkania(Malbork, Elbląg, Braniewo)
lecz tam powiedziano mi, iż na obecną chwilę nie mają zapotrzebowania na
kaprala z takim wykształceniem. Czy w jakiejkolwiek innej jednostce mam
szanse się dostać? Proszę jeśli to jest możliwe o napisanie w jakich innych
jednostkach powinnam próbować?
Proszę o wiadomości na maila: bzyczek-p@o2.pl
Dori

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Praca w wojsku dla kobiet