Web Designer

Wojsko Polskie - forum wojskowe

Kobieta - Szeregowy Zawodowy

Kobiety w wojsku - wymagania, szanse, możliwości

Kobieta - Szeregowy Zawodowy

Postprzez kajeczka piątek, 21 listopada 2008, 20:21

Witam !!!!!!

Musze napisać , że dzwoniłam do WKU i powiedziała mi Pani trzeba mieć mature i studium albo studia medyczne psychologia....ale co ja wiem to nie trzeba mieć matury aby ukonczyc przynajmniej gimnazjum. hym.....a tu na tej strnce jest taki ,,Wniosek o powołanie do zawodowej służby wojskowej w korpusie szeregowych zawodowych,, to moge to uzupełnic i zaniesc do wku czy gdzie? bo juz sama nie wiem co ja mam robic hym...prosze o pomoc nie wiem jak za to sie zabrac. (((( PRZEPRASZAM ZA BŁEDY SZYBKO PISAŁAM I ZMECZONA BYŁAM ))))
kajeczka
Starszy kapral
Starszy kapral

Re: Kobieta - Szeregowy Zawodowy

Postprzez www.wojskowe.info piątek, 21 listopada 2008, 22:27

Zacznijmy od początku.
Zgodnie z ustawą z 11 września 2003 r o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (tekst jednolity) w art. 2 czytamy:

"Żołnierzem zawodowym może być osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie, o nieposzlakowanej opinii, której wierność dla Rzeczypospolitej Polskiej nie budzi wątpliwości, posiadająca odpowiednie kwalifikacje oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowe

Powyższy zapis nie wyklucza kobiety jako żołnierza zawodowego. Inaczej mówiąc kobieta może zostać także szeregowym zawodowym. Procedura jest taka sama...(opisuje ją na stronie głównej krok po kroku)

Osobiście nie spotkałem się jeszcze z kobietą szeregowym zawodowym i w tym właśnie może tkwić problem. Podejrzewam, że dlatego zbywali Cię w WKU (wystarczy ukończyć gimnazjum, aby zostać szeregowym zawodowym - art. 10 pkt 3 wymienionej ustawy). Stopnie wojskowe dzielą się w wojsku na korpusy. Jednym z nich jest korpus szeregowym zawodowych, tworzony z myślą o profesjonalizacji - czyli całkowitym uzawodowieniu wojska. Generalnie sprawa jest dość świeża. Myślę, że w niedługiej przyszłości powoływanie na szeregowych zawodowych może stać się bardziej popularne. Osobiście odradzałbym kobiecie służbę na takim stanowisku. Jeśli bardzo chcesz zostać żołnierzem zawodowym pomyśl o korpusie podoficerskim lub oficerskim. Chętnie napisze Ci co trzeba zrobić. Wszystko zależy od tego jakie masz wykształcenie. Napisz jaką szkołę skończyłaś i czy posiadasz świadectwo dojrzałości, czy skończyłaś studia, a jeśli tak to jakie?
www.wojskowe.info
Marszałek
Marszałek

Postprzez kajeczka sobota, 22 listopada 2008, 19:51

A tak wogóle powinno być dla dziewczyn Szeregowy Zawodowy a tu dla tego zeby lepiej przyszłych którzy chcą być przyszłości żołnierzami czy oficerami dobrze się przygotować i wiedziec czym to pachnie.

JA chcem zostać Szeregowy Zawodowy żołnierzem,nie wiem gdzie mam iść dzowniłam do WKU i Pani mi pwoiedziała (dzwoniłam do wku i pwoiem , że Szerogowy Zawodowy trzeba miec mature i pojsc na studia labo na studium medyczne , psychologia.)
Ale wiem , że ta Pani poprostu konia mnie chciała wrobic ale wiem , że nie trzeba tylko na studia czy na studium ofcerskie to trzeba mieć.Ale ja chcem iśc na szeregowy zawodowy dla tego , że wiedziec jak jest w tedy bedzie łatwiej pójść na studia ofcerskie.....bo tak z marszu na studia to nie jest łatwe a zwłaszcza dla kobiet.

W ostatnim czasie na każdym kroku słyszy się o tym, iż Wojsko Polskie poszukuje kandydatów na żołnierzy zawodowych. Organizowane są spotkania, drzwi otwarte w jednostkach, przedstawiciele JW i WKU namawiają uczniów szkół średnich do wstąpienia w szeregi, "wykazując" w ten sposób swoją aktywność aby przełożeni ich zauważyli... Ale tak naprawdę jeżeli ktoś już zdecyduje się aby służyć w armii i zgłasza się do swojej WKU ta NIE ROBI w jego sprawie nic (to wiem z autopsji), człowiek jeździ stara się, uciera twarz i... NIC!!! Proszę przyjechać za tydzień... (Po tyg.) Proszę przyjechać za tydzień bo ZAPOMNIAŁAM!!! Gdzie tu logika!!! Gdzie ARMIA ZAWODOWA? Człowiek chce się zaciągnąć a tu Ci jeszcze utrudniają! A te same osoby tak wspaniale opowiadają o wojsku na ww spotkaniach! Nie jestem specjalistą ... ale brak organizacji i współpracy między WKU a jednostkami wojskowymi jest zauważalny z zamkniętymi oczami!!! Brak kontroli potęguje jeszcze chaos w tym zakresie! I z taką organizacją to armia zawodowa nastąpi... może w 2050 roku! Jak zwykłe przyjęcie do służby zawodowej przeciąga się do ROKU!!! Taka sytuacja woła o pomstę do nieba! Co na to MON?
kajeczka
Starszy kapral
Starszy kapral

Postprzez kajeczka sobota, 22 listopada 2008, 19:58

Napisz jaką szkołę skończyłaś i czy posiadasz świadectwo dojrzałości, czy skończyłaś studia, a jeśli tak to jakie?
( szkołę skończyłam liceum mature nie ma ale chcem zrobic mature ale nie nie w tym roku tylko na stepnym roku)
Właśnie mam troche problem ale musze napisać nawet gdy bym miała matrure to i tak bym poszła na szeregowy zawodowy jak już na pisałam na poczatku.
kajeczka
Starszy kapral
Starszy kapral

Postprzez www.wojskowe.info niedziela, 23 listopada 2008, 14:33

Co do krytyki przebiegu profesjonalizacji to w pełni sie zgadzam, ale to osobny temat. Co do wykształcenia to spełniasz wymogi na szeregowego zawodowego. By zostać podoficerem trzeba mieć maturę (ale w nowym projekcie ustawy wymagania co do wykształcenia mają się zmniejszyć). Jeśli widzisz się w roli oficera, to nie ma sensu zaczynać od szeregowego zawodowego, bo wydłużysz sobie drogę do oficerskich szlifów. Pomyśl o szkole podoficerskiej (tylko zrób maturę). Jeśli coś nie będzie pasowało to zawsze możesz zrezygnować lub złożyć wypowiedzenie (będąc już w służbie).
www.wojskowe.info
Marszałek
Marszałek

Postprzez kajeczka niedziela, 23 listopada 2008, 16:23

Jak masz mature to ic studia albo studium medyczne, psychologia,weterynaryjnych,morskich,informatyków,nawigatorów oraz tłumaczy jeszcze wielku innch ale naj lepiej ic do WKU i tam Ci powiedza co i jak.
kajeczka
Starszy kapral
Starszy kapral

Postprzez kajeczka niedziela, 23 listopada 2008, 16:27

W temacie tym opisze 3 sposoby jakie znam:
1. Zgłosić się na ochotnika i napisać podanie o służbę nadterminową. Podanie takie można napisać najwcześniej 2 miesiące po służbie zasadniczej najpóźniej miesiąc przed zakończeniem tejże służby. Wniosek ten można pobrać ze strony: http://www.10wpdow.mil.pl/praca/ndt_wymogi.doc , Rozpatrzenie go zajmuje 30 dni. Jako żołnierz nadterminowy zarabiamy około 1400zł na rękę, oraz mamy możliwość zamieszkania w okolicach jednostki jeżeli złożymy odpowiedni wniosek do dowódcy.
2. Pójść i odsłużyć w wojsku 9 miesięcy i wtedy jest możliwość od razu zostania żołnierzem zawodowym. Wiąże się to z większą pensją niż dostaje nadterminowy (około 1800 na rękę).
3. Odczekać jakiś czas i jak minie ostatni pobór to wtedy pójść do jednostki w pobliżu domu i przystąpić do testu sprawnościowego oraz psychicznego na żołnierza zawodowego (ten ostatni sposób raczej bym odradzał z takiego powodu że wielu dowódców jednostek może grymasić że nie macie służby czynnej odrobionej i możecie mieć utrudnienia z wstąpieniem do wojska) testy sprawnościowe będą się składać z ilości podniesień na drążku, brzuszków na czas oraz biegu 1km też na czas. Z tego co pamiętam to trzeba zrobić 60 brzuszków w ciągu 2 minut i dla mnie to by było najtrudniejsze^^.

To są wszystkie sposoby jakie znam. Zobaczyłem ostatnio trochę pytań ludzi którzy starają się pójść na zawodowego żołnierza i mają wiele pytań w związku z tym. Mam nadzieję że ten temat chociaż trochę wam pomoże
kajeczka
Starszy kapral
Starszy kapral

Postprzez www.wojskowe.info niedziela, 23 listopada 2008, 16:33

klaudine18 myślisz o pracy w wojsku jako żołnierz czy pracownik cywilny?
www.wojskowe.info
Marszałek
Marszałek

Postprzez kajeczka niedziela, 23 listopada 2008, 17:03

Normalnie. Jak chcesz iść do wojska, to do WKU zgłoś się na ochotnika.
kajeczka
Starszy kapral
Starszy kapral

Postprzez www.wojskowe.info niedziela, 23 listopada 2008, 19:30

Uzyskanie pracy w wojsku jako pracownik cywilny odbywa się na zasadzie umowy o pracę, którą zawiera Dowódca jednostki wojskowej. Popytaj w pobliskich jednostkach w komórkach personalnych czy nie szukają pracowników cywilnych. W Twoim wypadku byloby to najwygodniejsze rozwiązanie. Jeśli myślisz o karierze w mundurze, to z obecnym wykształceniem spełniasz wymogi na szkołę wojskową (podoficerską lub oficerską). Po ukończeniu takiej szkoły zostajesz wyznaczona na pierwsze stanowisko służbowe (niestety nikt nie potrafi powiedzieć w jakiej miejscowości (chyba, że potrafisz wpłynąć na wyroki kadrowe poprzez np dobrego wujka:D). Nadmieniam, iż rezygnacja z pracy w wojsku po szkole wojskowej wiąże się ze zwrotem pieniędzy, które MON wydał na Twoją edukację (a to idzie w tysiące złotych). Wszystko zaczyna się w macierzystej WKU, tam możesz zapytać o szczegóły.
www.wojskowe.info
Marszałek
Marszałek

Następna strona

Powrót do Praca w wojsku dla kobiet